U dobi od 96 godina preminuo je američki matematičar, računalni znanstvenik i edukator, koji je jedan od najzaslužnijih za donošenje računala u obrazovne sustave i domove “običnih” ljudi
Ovoga je tjedna u mjestu Lebanon (savezna država New Hampshire) u dobi od 96 godina preminuo koautor jednog od prvih planetarno popularnih programskih jezika, BASIC-a. Thomas Eugene Kurtz bio je američki matematičar, računalni znanstvenik i edukator, koji je s kolegom Johnom Kemenyjem radio na projektu omogućavanja korištenja računala studentima.
Smatrao je da pristup računalima treba biti besplatan u procesu obrazovanja, kao što je slučaj s knjigama, pa je ovaj dvojac u želji da omogući i nestručnjacima rad na računalu osmislio programski jezik BASIC (Beginners All-purpose Symbolic Instruction Code). Bilo je to 1964. godine.
Od lude ideje do svjetskog utjecaja
Prvi program u tom programskom jeziku pokrenut je 1. svibnja te godine, a njegovi autori nisu smatrali da su učinili nešto sasvim posebno. Vidjeli su to tek kao korak u procesu da omoguće studentima rad na računalima. Iako ga je njihov Dartmouth College htio zaštititi, BASIC je zaslugom svojih tvoraca ostao besplatan i tako kroz godine postao vrlo popularan. Kurtz je bio taj koji je naglašavao da je BASIC namijenjen prosječnom korisniku, a pokazalo se da je bio u pravu. Kad su ga za svoj projekt Altair 8800 prilagodili Bill Gates i Paul Allen, to je otvorilo put da BASIC postane jedan od temelja osobnog računalstva kakvo danas poznajemo.
Kurtzu je BASIC donio i nagradu IEEE Computer Science Pioneer Award 1991. godine. Nakon toga su on i kolega mu Kemeny osnovali i kompaniju True BASIC, koja se bavila komercijalizacijom istoimenog nadograđenog programskog jezika. Na toj je verziji Kurtz nastavio raditi nakon umirovljenja 1993. godine.
“Imali smo ludu ideju da bi naši studenti, naši studenti preddiplomskog studija, koji kasnije neće imati tehničke poslove – studenti društvenih znanosti i humanističkih znanosti – trebali naučiti kako koristiti računalo”, opisao je Kurtz začetke BASIC-a prije desetak godina u dokumentarnom filmu “Rođenje BASIC-a”.