Srpanj bez plastike – stvaranje dobrih navika za čitavu godinu

Početkom dugog toplog ljeta u EPAM uredu pomalo se razmišlja o godišnjim odmorima i ljetovanju na obalama Lijepe naše. Vrući pijesak, sunce koje prži, toplo more, kameniti puteljci, mirisno bilje, netaknuta priroda – zvuči kao scenarij iz snova. Realnost je ipak ponešto drugačija, vrhunac turističke sezone nerijetko donosi poražavajuće rezultate u kontekstu ekologije i održivosti. Umjesto otisaka vlastitih stopa, u prirodi često ostavljamo otpatke, opuške, ostatke razne ambalaže i svakovrsnu plastiku.

Plastika je velik izvor zagađenja jer, prije svega, nije biorazgradiva. Poznato je da plastičnoj vrećici treba i do 1000 godina da se razgradi, a svake se godine na svijetu proizvede i do 300 milijuna tona plastičnog materijala. Posljedično, dospijeva u okoliš te ulazi u hranidbeni lanac u vidu makro ili mikro plastike. Toksičnost plastike nezanemariva je činjenica jer je prisutnost spoja BPA (Bisphenol A) koji negativno utječe na hormonalnu ravnotežu sve veći zdravstveni problem. Uza sve to plastiku je teško reciklirati – različite vrste ne mogu se reciklirati jedne sa drugima, a odlagališta su često loše opremljena i neprikladno organizirana. Jedan od načina učinkovitijeg raspolaganja i upravljanja otpadom svakako je primjena načela kružne ekonomije, tj. gospodarstva.

Kružno gospodarstvo  je model proizvodnje i potrošnje koji uključuje dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala što je dulje moguće. Kada proizvod dosegne kraj svojeg životnog vijeka, materijali od kojih je nastao se recikliraju, stvarajući time dodatnu vrijednost.

Koncept kružne ekonomije nije stran u Zagrebačkom EPAM uredu. Svi timovi i zaposlenici na svoj način pridonose ekološkom i održivom funkcioniranju ureda. Naš people partner Martina Grubišić ističe: “Prilikom izbora materijala za dobrodošlicu uzimamo u obzir artikle kojima se naši zaposlenici redovito služe i uistinu im trebaju. Uvijek smo u potrazi za održivim predmetima koje se mogu višestruko koristiti, primjerice kvalitetan ruksak koji traje godinama nasuprot onom koji nije upotrebljiv nakon jednog pranja ili izdržljive termosice – umjesto jednokratnih boca.” Ekološka osviještenost vanjskih promotivnih aktivnosti i materijala u domeni je marketinškog tima. Dugi niz godina na različitim konferencijama EPAM izabire digitalne letke, a u goodie bags uvijek prilažu metalne slamke, bambusove četkice za zube i druge održive materijale izbjegavajući koliko god je moguće uporabu jednokratne plastike. Unutar samog ureda za održivost brinu Lana Zagorščak i Dora Arbanas. “Naše poduzeće svjesno je svog utjecaja na okoliš i implementirali smo niz ekološki prihvatljivih praksi. Razvrstavamo biootpad, papir, plastiku, staklo i baterije kako bismo osigurali pravilno zbrinjavanje otpada. Za uredske potrebe trudimo se koristiti napitke u kartonskom pakiranju, umjesto kupnje flaširanih pića u plastičnom bocama. Također, instalirali smo sustav za hlađenje, grijanje i filtriranje vode kako bismo smanjili općenitu uporabu flaširane vode. Trudimo se smanjiti kupnju grickalica u plastičnom pakiranju te ih zamjenjujemo voćem i orašastim plodovima kad god je to moguće”, poručuje Dora Arbanas, project administrator u EPAM  Hrvatska.

EPAM već dugi niz godina prepoznaje potrebu za hitnim djelovanjem u očuvanju i zaštiti našeg okoliša. Stvarajući inovativna rješenja za očuvanje okoliša nadoknađuju trenutni otisak i agilno planirajući budućnost, nastavlja jačati  predanost održavanju zelenih praksi u cijelom poslovanju. Odgovorno koristi i reciklira te prenamjenjuje elektroniku i računala nakon isteka njihova životnog vijeka u partnerstvu sa Sims Recycling Solutions. Ovim partnerstvom, ne osiguravaju samo sigurnost podataka i smanjenje logističkih troškova, nego također pomažu u stvaranju globalne kulture održivosti okoliša. Koristeći reciklirane materijale u uredima, značajno smanjuje svakodnevni utjecaj na okoliš te pomaže zaposlenicima u razvijanju zdravih i održivih navika.

Projekt na koji je EPAM posebno ponosan jest suradnja sa partnerom Footprint Zero. Footprint Zero imao je ideju o stvaranju uređaja koji bi koristio goleme gomile plastičnih vrećica koje kućanstva skupljaju i sabijao ih na način koji bi bio mnogo lakši za skladištenje i dostavu za recikliranje. EPAMovi inženjeri, dizajneri i konzultanti započeli su rad u Made Real Labu™, gdje se tehnologija i dizajn usmjeren prema čovjeku spajaju kako bi stvorili praktične prototipove koji potiču inovacije. EPAMovci iz različitih disciplina okupljeni su kako bi razvili apstraktnu ideju u proizvod spreman za tržište. Dakle, kako pretvoriti planinu jednokratnih vrećica za kupovinu i različitih pakiranja u nešto korisno? Vrećice su morale biti sakupljene i kondenzirane, ali kako točno taj proces izgleda postalo je predmetom nekoliko tjedana eksperimentiranja. Inženjeri i dizajneri nastojali su pronaći najbolji mehanizam za sakupljanje i kompresiju, na način koji bi bio jednostavan za korištenje, siguran i pristupačan. Testirane su sve vrste plastike (npr. PET, HDPE, LDPE i PP) jer imaju različita fizička svojstva, što znači da različito reagiraju na mehanizam uređaja. Pronalaženje pravog tlaka, temperature i metoda za upotrebu uključivalo je mnogo krugova testiranja. Previše tlaka i uređaj bi se sam oštetio; previše topline i vrećice bi se mogle rastopiti i zalijepiti za stroj, ili bi mogle ispuštati mirise ili potencijalno štetne kemikalije. U samo četiri mjeseca, ideja je uspješno pretvorena u funkcionalni prototip. Trenutno se radi na izgradnji Alpha prototipa s planovima da bude spreman za proizvodnju kasnije ove godine.

Kao pojedinci nemamo pristup laboratorijima i proizvodnim pogonima. Nemamo niti velike količine sredstava koje možemo uložiti u istraživanje i razvoj. Ipak, svatko za sebe može donijeti svjesnu odluku o održivom načinu života još danas.

EPAM tijekom čitave godine, a posebice u srpnju ulaže velike napore u održivo poslovanje i smanjenje korištenja jednokratne plastike. Svaki zaposlenik pridonosi ekološki osviještenom djelovanju i pomaže da ova načela žive, ne samo na radnom mjestu, nego i izvan njega. Unatoč užurbanom životu, ljeto je vrijeme kada idemo na odmor, mijenjamo rutinu i povezujemo se s prirodom. Najbolja stvar koju možemo učiniti za okoliš, planet i našu budućnost jest usvojiti održive navike i rutine. Već ovog ljeta možemo u potpunosti zamijeniti plastične vrećice onim platnenim, ponijeti na more kruti šampon, a prirodu za sobom ostaviti ljepšom i čišćom nego prije. Ove ćemo dobre navike, potom, uz malo truda i planiranja, lako prenijeti i u rutinu naše svakodnevice. Život bez plastike nije promjena koju možemo napraviti preko noći, niti je taj put isključivo rezerviran za one koji ga se savršeno pridržavaju. On je skup malih promjena koje se postupno uvode u život, promjena načina razmišljanja i čvrsta odluka da od ovog ljeta promišljeno pristupamo potrošnji, održivosti i životu u cjelini.

Ako su vam održivost i zaštita okoliša važne te se želite pridružiti ekološki osviještenoj tvrtki poput EPAM-a, pogledajte naše otvorene pozicije i dostupne besplatne treninge na EPAM Campusu.